Produkty GOODRAM Industrial wykorzystują najnowsze technologie, aby zapewnić niezawodność do określonej wartości TBW (Total Bytes Written). Są to najważniejsze cechy pamięci, dzięki którym można je wykorzystywać w przemyśle.

Cechy technologii flash

ECC

Komórki pamięci NAND Flash ulegają zużyciu, potencjalnie powodując przypadkowe błędy w przechowywanych danych. GOODRAM Industrial implementuje zaawansowane algorytmy (LDPC / BCH) wykrywające i naprawiające błędy, odpowiednie dla używanej technologii. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa danych do określonego wskaźnika TBW.

Wear levelling

Pamięci Flash NAND mają ograniczoną liczbę cykli programów/kasowania. Aby zapewnić długie życie dla produktu, dane muszą być równomiernie rozdzielane między bloki pamięci. Pamięć przemysłowa wprowadza w tym celu zaawansowane algorytmy wyrównywania zużycia. To oznacza, że określone bloki pamięci nie ulegają zużyciu wynikłego z wielokrotnego zapisu do konkretnej lokalizacji.

Damaged block management

W jednostkach pamięci NAND Flash niektóre bloki pamięci mogą być bezużyteczne. Występuje to podczas wytwarzania urządzeń oraz ich późniejszego wykorzystania, na przykład w wyniku zużycia. Takie bloki muszą być wyłączone z użycia. Do tego celu służy cecha pamięci przemysłowych, jaką jest wynajdywanie bezużytecznych bloków pamięci i ich wyłączanie.

S.M.A.R.T.

S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) to technologia służąca do wykonania samo-diagnozy i raportowania zorientowanego na prognozowanie i wykrywanie podstawowych błędów pracy. W przypadku dysków SSD, wyniki tej samo-diagnostyki i statystyki zużycia można uzyskać przez standardowy interfejs. W przypadku kart pamięci, takich jak karty SD, dostęp do tych danych wymaga użycia specjalnego oprogramowania.

TRIM

TRIM to polecenie zdefiniowane przez standard ATA, umożliwiające informowanie kontrolera przez system operacyjny o tym, które sektory zawierają nieaktualne dane. To pozwala algorytmowi Wear levelling nie przesyłać wygasłych danych między blokami, a co za tym idzie, pozwala zwiększyć czas życia dysku.

Over-provisoning

Ten termin odnosi się do pojemności pamięci niedostępnej dla użytkownika. Limit dostępnej pojemności powoduje, że mechanizmy używane do organizowania przechowywanych danych są wykorzystywane mniej często, co z kolei prowadzi do zwiększenia ilości operacji na sekundę (IOPS) i zmniejszenia mocy zapisu. Takie działanie wpływa na większą szybkość zapisu i przedłużenie żywotności urządzenia.

DIPM / HIPM / Devsleep mode

Interfejs SATA wykorzystuje dwa zredukowane tryby zasilania: częściowy i uśpiony. W trybie częściowym moc zużywana przez interfejs jest ograniczona do kilkudziesięciu mW, a czas budzenia jest nie większy niż 10 μs. W trybie uśpienia zużycie energii jest dodatkowo zmniejszone, a czas budzenia może wynosić do 10 ms. Tryby częściowy i uśpiony mogą być inicjowane przez host komputera (HIPM) lub urządzenie pamięci masowej (DIPM). Dyski SSD mogą również oferować tryb DevSleep, prowadzący nośnik do przejścia w stan głębokiego uśpienia (device sleep), znacznie zmniejszając przy tym zużycie energii. Zredukowane tryby zasilania umożliwiają dłuższe działanie urządzeń mobilnych bez konieczności ładowania.