Garść informacji

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz więcej informacji na temat naszych produktów lub firmy? Skontaktuj się z nami – chętnie udzielimy Ci odpowiedzi.

Co trzeba zrobić, aby pamięci DRAM pracowały poprawnie w trybie Dual Channel?

Należy zwrócić uwagę, aby pamięci były zbudowane na układach o takiej samej organizacji kości oraz muszą być zainstalowane w odpowiednich slotach na płycie głównej (z reguły oznaczone są te sloty tym samym kolorem). Rozmieszczenie modułów różni się w zależności od płyty głównej, dlatego aby poprawnie to wykonać należy odczytać kolejność z instrukcji obsługi płyty lub wprost z płyty głównej (oznaczenia powinny znajdować się przy slotach pamięci RAM)

Na czym polega różnica pomiędzy modułem Single Rank a Dual Rank?

Single oraz dual rank są określeniami opisującymi jedną z cech budowy modułu pamięci. Zamontowane na module pamięci układy grupowane są w tzw. ranki, których ilość zależy od liczby zastosowanych układów oraz rodzaju płytki drukowanej. Moduły konsumenckie posiadają zazwyczaj jeden lub dwa ranki. Ze względu na wymagania płyt głównych stanowiących bazę każdego komputera, należy podczas zakupu modułów pamięci zwrócić uwagę na obecną konfigurację komputera, zapoznać się z instrukcją obsługi płyty głównej, a następnie dobrać właściwy moduł. Nowsze modele płyt głównych w większości cechują się poprawną współpracą z modułami single oraz dual rank niezależnie od slotu instalacji modułu.
Moduły pamięci GOODRAM single rank posiadają dodatkowe oznaczenie w kodzie produktu w postaci litery S przed znakiem /.

Nowy moduł RAM nie działa. Co może być przyczyną?

Problem z prawidłową pracą bądź uruchomieniem nowej pamięci RAM może wynikać z następujących czynników:
– niekompatybilności pamięci z płytą główną (niewłaściwa pojemność, organizacja, szybkość)
– błąd BIOS-u
– uszkodzenie pamięci
Zalecamy by w pierwszej kolejności sprawdzić kompatybilność urządzeń oraz poprawność funkcjonowania i ustawienia BIOS dla danej konfiguracji.

Posiadam pamięć RAM innego producenta. Chciałbym poszerzyć pamięć dokupując moduły pamięci GOODRAM jednakże mam wątpliwości – czy pamięci dwóch różnych producentów będą ze sobą współpracować?

Jeżeli płyta główna/procesor obsługuje dany typ pamięci to dołożenie drugiej pamięci innego producenta z reguły nie stanowi problemu. Jednak aby pamięci działały poprawnie w trybie dual channel zalecane jest instalowanie dwóch pamięci tego samego typu czyli o tej samej pojemności, tych samych timingach oraz organizacji (moduły jednostronne lub dwustronne). GOODRAM poleca pamięci z oznaczeniem DC, specjalnie sparowane do pracy dwukanałowej na etapie produkcji.

Na chipach jakich producentów oparte są moduły pamięci GOODRAM?

Opieramy budowę naszych pamięci o komponenty największych światowych producentów chipów, min. Micron, Hynix, Nanya oraz Samsung.

Jak można sprawdzić czy moduły pamięci współpracują z konkretną płytą główną?

Te informacje można sprawdzić wchodząc bezpośrednio na stronę producenta płyty. Podana jest tam specyfikacja pamięci kompatybilnych z daną płytą główną.

Pojemność dostępnej dla użytkownika pamięci odbiega od tej podanej w specyfikacji producenta. Dlaczego tak się dzieje?

Rzeczywista pojemność nośnika pamięci uwarunkowana jest względami technologicznymi. W przypadku nowszych technologii NAND FLASH kontroler rezerwuje więcej przestrzeni na obsługę i realizację zadań, które pojawiają się w trakcie użytkowania pamięci. Jako, że najnowsze pamięci Flash wymagają większych struktur systemowych, kontroler wykorzystuje dodatkową przestrzeń w celu zapewnienia poprawnego działania algorytmów równomiernego zużycia komórek Flash (tzw. „wear levelling”). W praktyce dla klienta oznacza to dłuższą żywotność pamięci, optymalizację jej pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych.

Ile dokładnie wynosi przestrzeń przeznaczona fabrycznie na funkcję over-provisioning?

Wartość over-provisioning na SSD GOODRAM jest stały i wynosi 7% w zaokrągleniu.

Dlaczego SSD łapie "freezy"?

Bardzo często odpowiedzialność za zawieszenie pracy dysku może ponosić sterownik, albo ustawienia zarządzania energią w komputerze.
Inną przyczyną może być intensywne wykorzystanie dysku, powodujące, że wewnętrzne mechanizmy oczyszczania/zarządzania zużyciem pamięci flash spowalniają jego pracę. Mechanizmy te są załączane w trybie oczekiwania, jednak mogą zdarzyć się przypadki, kiedy wykonują swoją pracę w czasie, w którym dysk jest użytkowany. Szczegółowe przedstawienie problemu i diagnostyka z naszej strony zazwyczaj pozwala znaleźć rozwiązanie w takich awaryjnych sytuacjach.

Czy gwarancja na SSD GOODRAM jest limitowana przez TBW?

Tak, pamięci SSD marki GOODRAM są ograniczone wartością TBW.

Czy dysk oparty o interfejs SATA III będzie działał w komputerze, który maksymalnie obsługuje urządzenia oparte o interfejs SATA II?

Tak, dysk będzie pracował z interfejsem SATA II, jednak jego wydajność zostanie ograniczona do wydajności, ograniczonej interfejsem SATA II.

Karta pamięci po podpięciu do slotu zgłasza pojemność 0 MB i konieczność każdorazowego przeprowadzenia formatowania. Co zrobić w tej sytuacji?

Przede wszystkim prosimy o sprawdzenie karty na innym urządzeniu jeśli jest taka możliwość i zgranie danych przed formatowaniem. Warto spróbować usunąć partycję i założyć nową. Partycję można usunąć/założyć pod systemem Windows np. darmowym programem Active@ Partition Manager. Pod systemem Windows Vista/7/8 można wykorzystać narzędzie systemowe o nazwie Diskpart. Pod systemem Linux można do tego celu użyć narzędzi Fdisk, GParted lub innego.

Karta pamięci się nie formatuje, nie pozwala się zapisać, skopiować plików bądź zapisane pliki się gubią lub dochodzi do samoistnej zmiany nazwy plików. Co robić?

Przejście karty pamięci w tryb tylko do odczytu świadczy o uszkodzeniu nośnika. W takiej sytuacji prosimy o złożenie reklamacji w miejscu zakupu produktu. W przypadku gubienia plików, kartę pamięci można sprawdzić np. za pomocą darmowego programu Flash Drive Tester wykonując test read/write/compare.

Karta pamięci nie jest wykrywana przez komputer bądź inne urządzenie. Co robić?

Należy sprawdzić, czy system Windows nadał nazwę (literę) napędu dla karty pamięci. Można to sprawdzić w następujący sposób:
Kliknij Panel sterowania ->Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami i w razie potrzeby przyporządkuj ręcznie nazwę (literę) napędu. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy sprawdzić nośnik na innym komputerze bądź urządzeniu. Jeśli problem występuje także po podpięciu nośnika do innego komputera bądź urządzenia, może to wskazywać na uszkodzenie pamięci.

Mam problem by nagrać plik o pojemności większej niż 4 GB na kartę o pojemności np. 8, 16 GB. Jaka jest przyczyna?

W pierwszej kolejności zgraj dane z karty przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej sformatuj kartę pamięci z użyciem systemu plików exFAT lub NTFS. FAT32 ma ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku – plik nie może być większy niż 4 GB stąd też występujące ograniczenia we wgrywaniu dużych plików.

System blokuje pamięć USB, co zrobić?

Problemem może być wirus blokujący dostęp do pendrive. W pierwszej kolejności zgraj dane z karty przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej należy przeprowadzić skanowanie systemu przy pomocy programu antywirusowego lub usunąć partycję / formatować np. pod Linux’em. Druga opcja to sformatowanie przy wykorzystaniu funkcji, które udostępnia system Windows. Pamięć należy sformatować z systemem plików FAT32 lub exFAT. Do formatowania nie jest potrzebne żadne specjalne oprogramowanie.

Pamięć USB po podpięciu do slotu zgłasza pojemność 0 MB i konieczność każdorazowego przeprowadzenia formatowania. Co robić?

Przede wszystkim prosimy o sprawdzenie USB na innym urządzeniu jeśli jest taka możliwość i zgranie danych przed formatowaniem. Warto spróbować usunąć partycję i założyć nową. Partycję można usunąć/założyć pod systemem Windows np. darmowym programem Active@ Partition Manager. Pod systemem Windows Vista/7/8 można wykorzystać narzędzie systemowe o nazwie Diskpart. Pod systemem Linux można do tego celu użyć narzędzi Fdisk, GParted lub innego.

Pamięć USB nie jest wykrywana przez komputer bądź inne urządzenie. Co robić?

Należy sprawdzić, czy system Windows nadał nazwę (literę) napędu dla pamięci USB. Można to sprawdzić w następujący sposób:
Kliknij Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami i w razie potrzeby przyporządkuj ręcznie nazwę (literę) napędu. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy sprawdzić nośnik na innym komputerze bądź urządzeniu. Jeśli problem występuje także po podpięciu nośnika do innego komputera bądź urządzenia, może to wskazywać na uszkodzenie pamięci.

Mam problem by nagrać plik o pojemności większej niż 4 GB na pamięć USB o pojemności np. 8, 16 GB. Jaka jest przyczyna?

W pierwszej kolejności zgraj dane z pamięci przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej sformatuj nośnik z użyciem systemu plików exFAT lub NTFS. FAT32 ma ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku – plik nie może być większy niż 4 GB stąd też występujące ograniczenia we wgrywaniu dużych plików.

Pliki zniknęły z pamięci USB i nie są widoczne, ale ilość zajętego miejsca na dysku się nie zmieniła. Co się dzieje?

Powodem zaistniałej sytuacji może być wirus, dlatego też zalecamy przeskanowanie pamięci programem antywirusowym. Aby uzyskać dostęp do zablokowanych plików należy wykonać poniższe czynności (dla systemu Windows):
Ustalić nazwę (literę) dysku pamięci USB/karty pamięci, np. „d:”, „e:”, „f:” (można to sprawdzić w oknie Mój komputer).
Wybrać: Start>>Uruchom. Wpisać: „cmd”
Wpisać oznaczenie naszego dysku, np. „d:” a następnie polecenie „dir /ah”. Pokażą się wszystkie ukryte pliki
Aby uzyskać dostęp do zablokowanych plików, należy wpisać: „attrib [nazwa pliku/folderu] -r -a -s -h”