Jednym z zagrożeń dla dysku bazującego na pamięciach NAND FLASH jest wystąpienie nagłego braku zasilania. Do najistotniejszych, negatywnych skutków tego zjawiska zalicza się przede wszystkim przerwanie zapisu danych (uwzględniających tabelę mapowania FTL) z buforu DRAM do pamięci FLASH, które pociąga za sobą ryzyko ich utraty.

Rozwiązaniem, które skutecznie chroni dane przed wystąpieniem powyższych problemów jest zabezpieczenie sprzętowe o nazwie Power Loss Protection (PLP).

Podstawowe założenia PLP opierają się na modyfikacji firmware kontrolera oraz zaprojektowaniu na płytce PCB dysku odpowiednich obwodów wyposażonych w kondensatory tantalowe. Ich rolą jest gromadzenie ładunku elektrycznego, który uwolniony pozwala na dokończenie zapisu danych przez kontroler w sytuacji nagłego zaniku zasilania. Dzięki temu urządzenie jest w stanie sprawnie przeprowadzić transfer krytycznych danych (tabela FTL i dane użytkownika) do nieulotnej pamięci FLASH.

Zasada działania funkcjonalności Power Loss Protection wygląda zatem następująco:

  1. Monitor zasilania odnotowuje spadek napięcia – wszystkie wewnętrzne procesy kontrolera zostają zawieszone.
  2. Inicjowany jest transfer danych z bufora do pamięci FLASH. W tym momencie dochodzi do podtrzymania zasilania dysku dzięki uwolnieniu ładunku elektrycznego magazynowanego w kondensatorach tantalowych.
  3. Po powrocie zasilania poprzednio zapisane dane zostają rozlokowane w przypisanych blokach NAND.

Przykładowo, rozwiązanie przemysłowe Goodram Industrial M.2 SATA wyposażone w rozwiązanie PLP jest w stanie podtrzymać zasilanie do maksymalnie 30 ms. Czas ten jest wystarczający do wykonania wspomnianych wyżej czynności, gwarantując bezpieczeństwo danych.

Jak widać, w przypadku zastosowania funkcjonalności PLP, sam proces uchronienia istotnych informacji nie jest złożony pod kątem samego oprogramowania, natomiast wymaga on odpowiedniej re aranżacji architektury nośnika. W swojej ofercie oprócz wspomnianego dysku M.2 możemy również zaproponować inne formaty uwzględniające opisywaną funkcjonalność, dopasowując ich bill of materials do zindywidualizowanych wymagań klienta.